Odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich częściowym uszkodzeniu.
Do odtworzenia stosuje się protezy stałe (licówki, korony, mosty) i ruchome (protezy).
- Licówki – uzupełnienie protetyczne w postaci cienkiej płytki kompozytowej lub ceramicznej, nakładanej na przednią powierzchnię zęba. Stosuje się w celu trwałego poprawienia kształtu i koloru zębów jak również zamknięcia szpary miedzy nimi (tzw. diastemy). Założenie licówek wyklucza próchnica, choroby dziąseł, wady zgryzu. Nie stosuje się ich również u osób z parafunkcjami zgryzowymi jak zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów, obgryzanie paznokci, bo wtedy łatwo o uszkodzenie lub odklejenie się licówek
- Korony – stałe uzupełnienia protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Mogą być wykonane z różnych materiałów tj. kompozytu, metalu, złota, porcelany na metalu lub złocie, na podbudowie z cyrkonu oraz pełnoceramiczne. Różnica w materiałach ma swoje odzwierciedlenie w estetyce. Obecnie, za najlepsze, uważa się korony na podbudowie z tlenku cyrkonu. Ich właściwości fizyczne porównywalne są z własnym zębem.
- Mosty – uzupełnienia protetyczne mające na celu odbudowanie braku jednego zęba bądź kilku zębów w łuku. Osadza się je na filarach: oszlifowanych własnych zębach bądź implantach. Pomiędzy filarami jest przęsło na które składają się korony odtwarzające utracone zęby.
- Proteza szkieletowa – proteza wyjmowana z ust pacjenta mająca na celu odbudowę częściowych braków zębowych. Taka protezę stosujemy gdy nie ma możliwości wykonania stałego uzupełnienia (mostu). Podstawą protezy jest metalowa płyta odlana w całości. Protezy szkieletowe przywracają funkcję żucia i umożliwiają poprawną, wyraźną wymowę. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu. Protezy szkieletowe nie osiadają, gdyż siła żucia przenoszona jest na pozostałe zęby. Są cienkie i wygodne, dobrze trzymają się na zębach, są trwałe i nie wymagają szlifowania zębów. Wyróżniamy protezy szkieletowe klamrowe, bezklamrowe i szynoprotezy dla osób z paradontozą.
- Proteza częściowa lub całkowita – wykonana w całości z akrylu odbudowująca częściowe lub całkowite braki w uzębieniu. Nie jest ona najbardziej korzystna dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego. Siły wywierane przez żucie pokarmów przenoszone są za pomocą płyty protezy na cały wyrostek zębodołowy i błonę śluzową wyrostka, który pokrywają. Przy protezowaniu tego typu uzupełnieniami bardzo ważna jest współpraca i nastawienie pacjenta. Okres przyzwyczajania się pacjenta do protez akrylowych może trwać długi czas.